„W zwierciadle niejasno"

„Sztuki wizualne od samego swojego zarania opierały się na łudzeniu zmysłów”

Prace artystów i artystek zabiorą widzów w przestrzeń, w której granice między rzeczywistością, a wyobraźnią płynnie się mieszają. Obiekty wykraczają poza proste kwalifikacje jednego medium i łatwego do uchwycenia znaczenia. Przestrzeń angażuje widzów multisensorycznie stosujące do tego mamienia zmysłów tylko środków analogowych. Zanurzcie się w świecie, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje.

Podejmując wątki na styku natury i technologii oraz optując za analogowością prac, wystawa zmusza do zastanowienia się również nad prawdą i fałszem zwierciadeł chronionych szafirowym szkłem, jakie nosimy w swoich kieszeniach. Kolor szafiru powracać będzie podczas oglądania wystawy regularnie, tworząc barwny ciąg w poprzek Studia Bank.
Wystawiona została m.i.n praca Pawła Baśnika, w której z namalowanymi przez artystę motywami skompilowane są elementy wykreowane przez sztuczną inteligencję. Na obrazie bogini Gai towarzyszy surrealna psopodobna kreatura. Jawa i sen zacierają się również w kolażach Martyny Borowieckiej, które przybierają kształt baśniowych wizji. Przeskalowane muszle są z kolei tematem prac Zbigniewa Rogalskiego. Ich niecodzienny rozmiar i dbałość o detale z jaką są namalowane, sprawia, że te naturalne obiekty, stają się czymś zupełnie obcym.

Uczestniczący artyści i ich prace:

– Paweł Baśnik, „Umierająca Gaja”
– Martyna Borowiecka „A Little Drop of Poison”, „Konstelacje”, „Jeszcze tylko łyżeczkę”
– Marta Niedbał „Ekoton”
– Zbigniew Rogalski „Cymbolia”
– Agnieszka Saks , „Zapach”
– Turnus (Kamila Falęcka i Marcelina Gorczyńska)
– Ania Wojtala  „Totem”
– Piotr Kowalski, Ant Łakomsk, Staś Czekalski „Język”
– Justyna Smoleń
– Łukasz Stokłosa „Ogród (3)”, „Kolacja”
– Wiktoria Walendzik „Fotel z panem”, „Wanna z ośmiornicą”

Zobaczcie, jak współczesna sztuka bawi się percepcją, prowokując do głębszej refleksji. „W zwierciadle niejasno” to wystawa, która przekracza tradycyjne granice, zapraszając do świata pełnego zaskakujących odkryć.
Data: 02.03 – 06.03.2024
Koncepcja i produkcja: Katarzyna Wąs i Joanna Witek-Lipka
Komunikacja, produkcja: Mediocre.agency
Obsługa PR i materiały prasowe: Mediocre.agency