„Oczy ze środka głowy"

Warsaw Gallery Weekend 2023

Wystawa „Oczy ze środka głowy” zorganizowana w ramach Warsaw Gallery Weekend 2023

„Oczy ze środka głowy” to ekspozycja problematyzująca kwestię widzenia w kontekście osobistych wyobrażeń, natrętnych myśli i konfrontacji z otoczeniem. Spojrzenie nigdy nie jest jednostronne, przypomina raczej pulsującą wymianę energii, w której kształtują się subiektywne obrazy rzeczywistości oraz postrzegania naszego własnego ja. Artysta poprzez konfrontowanie się ze wzrokiem innych, projektując ich myśli i opinie na jego temat, dotyka tematów niezrozumienia, wykluczenia i samotności w typowy dla siebie, monumentalny, a zarazem niepozbawiony ironii sposób.

„Młode parki w autobusach, dzieciaki, chłopacy ze szkół sportowych, na których skazuje cię miasto. Nigdy nie wiem co oznacza ich wzrok. Ale tak naprawdę wiem, czuję go na sobie (…). Tylko dlaczego w momentach, kiedy jesteś pewien, że ktoś się z ciebie nabija, nie akceptuje cię i daje tego wyraz rówieśnikom, dlaczego nie kształtuje się odruch, żeby potrafić podejść do tej osoby i dać jej w pysk?
Kiedy lampią się na ciebie i wiesz że jesteś w śmiesznym, według nich, jak na polskie heteryckie standardy – kapelutku. Taka para lampiła się na mnie w tramwaju, więc i ja zacząłem się na nich lampić 5 min bez przerwy. Widziałem tylko jak jedno pyta drugie czy cały czas się gapię. Nie wiedzieli co zrobić. Udało mi się ich zszejmingować. Ale to przypadek dosłownie. Póki co raz na całe życie mi się udało tak się wziąć w sobie i kogoś pokonać. Czyli to jednak jest pojedynek, w którym bezkarnie
wygrywają oni, ich spojrzenia.”

artysta: Przemysław Piniak
tytuł wystawy: Oczy z wnętrza głowy
kurator: Przemek Sowiński
Łęctwo

Warsaw Gallery Weekend 2023
czas trwania: 28.09 – 1.10.2023