„Warsztat AV"

Eksperymentalna i medialna sztuka.

„Myślę, że będzie to silne pole energetyczne. Jeżeli da się powołać taką możliwość, jeżeli da się przekonać energią sztuki innych ludzi, to będzie to coś ważnego” – Józef Robakowski.

Wystawa „Warsztat AV” odbyła się 11 lutego 2023 roku w Studiu Bank w Warszawie. Na tej niezwykłej ekspozycji można było podziwiać prace artystów, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój eksperymentalnej i multimedialnej sztuki. Twórczość Józefa Robakowskiego, Andrzeja Różyckiego, Wojciecha Bruszewskiego, Ewy Ciechanowskiej, Huberta Humki, Szymona Kobusińskiego, Filipa Gabriela Pudło, Wojciecha Pusia i Bartłomieja Talagi ożyła przed oczami zwiedzających. W ramach tego artystycznego wydarzenia można było doświadczyć koncertów, wystaw i projekcji wideo. Wystawa przypomniała i zaprezentowała legendarny charakter Szkoły Filmowej w Łodzi, która od lat inspirowała artystów do eksploracji nowych mediów. Uczestnicy mogli zanurzyć się w fascynującym świecie sztuki audiowizualnej.

To właśnie przy Targowej w Łodzi pół wieku temu działał kultowy dla artystów Warsztat Formy Filmowej. Funkcjonujące w latach 1970-1977 koło naukowe realizowało eksperymentalne i nieskrępowane działania w obszarze sztuki filmowej, fotografii, relacji pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Bez działań Warsztatu Formy Filmowej nikt nie uznałby Fotografii jako oddzielnej, ważnej dziedziny naukowej. Było to preludium dla dzisiejszych działań w sztuce mediów. Ten eksperymentalny duch ciągle żyje w Szkole, ewoluuje i przybiera kolejne formy. Dekadę temu w ramach koła naukowego zawiązała się grupa artystyczna Videopunkt, która przez media fotografii, wideo czy dźwięku badała i rozszerzała możliwości sztuk audiowizualnych. Obecnie, w roku 30. urodzin specjalności Fotografia w Szkole Filmowej w Łodzi wykładowcy – Ewa Ciechanowska-Urbańska, Hubert Humka, Szymon Kobusiński, Filip Gabriel Pudło, Wojciech Puś i Bartłomiej Talaga – postanowili przypomnieć i nawiązać do medialnych prac, które przeszły do historii sztuki, a także zaprezentować własne poszukiwania w polu sztuk audiowizualnych.

Na „Warsztat AV” zapraszał sam Józef Robakowski, wybitny artysta multimedialny, absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej, współtwórca słynnego Warsztatu Formy Filmowej: „Myślę, że będzie to silne pole energetyczne. Jeżeli da się powołać taką możliwość, jeżeli da się przekonać energią sztuki innych ludzi, to będzie to coś ważnego”.

Wystawa była prezentowana w roku szczególnym – 75 lat od powstania PWSFTviT w Łodzi i 30 lat od rozpoczęcia działalności Katedry Fotografii.
Tytuł wystawy: „Warsztat AV”
Data wernisażu: 11 lutego 2023 roku
Miejsce: Studio Bank
Mecenas Wystawy: Studio Bank